گزارش سوم: اقدامات دانشگاههای تحت پوشش وزارت عتف از نحوه ادامه فعالیت های درسی دانشجویان دانشگاه های کشور تا تاریخ ۱۳۹۹/۱/۲۶

با سپاس از خداوند بزرگ و همراهی همه عزیران در وزارت و کارگروه و در دانشگاهها، گامهای بزرگ و تلاشهای وافری با مدیریت و پیگریهای کارگروه در طول نزدیک به دوماه گذشته انجام شده است. کارگروه بعنوان مثال در طول حدود یک و نیم ماه گذشته شش جلسه رسمی و حدود ده جلسه غیر رسمی گفتگو در محیط مجازی داشته است. بخشی در گزارشهای اول و دوم و بخشی در این گزارش سوم بصورت تیتر وار ذکر می شود. مستندات، صورتجلسات، نامه ها، توصیه نامه ها و سایر اسناد تخصصی تهیه شده به جداگانه به حضور معاوم محترم آموزشی وزارت علوم و مدیران محترم مرتبط ارسال شده است. برخی عناوین عبارتند از:

 • ارائه مشاوره های روزانه و پاسخگویی به دانشگاههای مختلف مرتبط در رابطه با تامین امکانات یا سرویس دهندگان با همکاری اعضای کارگروه.
 • پیگیری روزانه لیست مشخصات فنی دانشگاهها جهت موضوع اینترنت رایگان کلاسهای الکترونیکی و ارسال به وزارت علوم و وزارت ارتباطات
 • پیگیری روزانه گزارش عملکرد دانشگاهها جهت بررسی و گزارش پیشرفت امور
 • مذاکرات متعدد با معاونین محترم دو وزارت علوم و ارتباطات و تعدادی دیگر از مسئولین محترم این دو وزارتخانه
 • انجام مکاتبات متعدد با جناب آقای دکتر خاکی صدیق بعنوان، گزارش فعالیتها، تقاضای کمک مالی به دانشگاهها، بحث یهمانی دانشجویان، موضوع امتحانات و مواردی دیگر
 • پیگیری اجرایی شدن مصوبات کارگروه
 • برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضای هیات مدیره انجمن یادگیری الکترونیکی ایران، کرسی یادگیری الکترونیکی یونسکو در ایران، و اعضای کارگروه قبلی آموزش الکترونیکی وزارت علوم و اعضای فعلی جهت همفکری
 • گزارش ابلاغیه های اخیر وزارت علوم و گزارش دوم وزارت عتف
 • برگزاری تعداد زیادی کارگاه آموزشی (در محیط الکترونیکی) حسب درخواست دانشگاههای مختلف درسطح کشور با همکاری اعضای کارگروه . این کارگاهها اغلب با حضور صدها تن از اساتید و مدرسین و مدیران برگزار شده و در یک مورد بیش از هشت هزار نفر شرکت کننده حضور داشت.
 • بررسی برخی مشکلات اجرایی دانشگاه ها در طول اولین هفته بعد از تعطیلات سال نو و نحوه مواجهه دانشگاهها با این مسئله
 • تلاش برای راه اندازی وبگاه اطلاع رسانی کارگروه

بطور خلاصه می توان گفت که روند پیشرفت دانشگاهها در بستر سازی لازم خوب بوده است و امید است با راهنمایی ها و اطلاع رسانی های دو هفته آینده اغلب مشکلات باقیمانده برخی دانشگاهها بطور جدی کاهش یابد.

نکته مهم دیگر آمادگی کارگروه برای پیشنهاد راهکارهای بلند مدت برای تحول در همکاری و عملکرد دانشگاهها و نیز ارتباطات بین الملل پس از پایان بحران کرونا می باشد که گزارش های آن بتدریج اعلام خواهد گردید.

از طرفی پس از پیگیرها و تلاش های همگان در بحث اینترنت رایگان دانشجویان و مدرسین متصل به بستر های دانشگاهها، تحقق این امر در یکهفته گذشته توسط تعدادی از اپراتور ها اجرایی شده و گرچه بر اساس لیست قدیمی حدود یکماه قبل شروع کرده اند ولی امید است بزودی بخش بزرگی از لیست های بهنگام شده را پوشش دهند.

مجددا تاکید می گردد که با همدلی و همراهی همگان می توان شاهد تحولی شگرف در کیفیت و انعطاف پذیری آموزش عالی کشور در راستای تحولات جهانی باشیم.

دکتر سید علی اکبر صفوی

استاد دانشگاه شیراز و مسئول پیگری کارگروه آموشهای الکترونیکی