گزارش اقدامات طرح همیار دانشجو در دانشگاه شیراز

در پی شیوع ویروس کرونا و تغییر نوع فعالیت دانشگاه، باتوجه به اهمیت انجام آموزش الکترونیکی دانشجویان، به‌جای آموزش حضوری، طرح اولیه‌ی همیار دانشجو در دانشگاه شیراز ارائه شد و در معاونت فرهنگی-اجتماعی دانشگاه شیراز اجرا گردید.
دکتر علی حفیظی، مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز و دبیر طرح همیار دانشجوی دانشگاه شیراز درباره‌ی شکل‌گیری این طرح گفت: در راستای پشتیبانی آموزشی، پژوهشی، مالی،-رفاهی، روان‌شناختی و فرهنگی-اجتماعی دانشجویان، پس از ارائه‌ی ایده‌ی اولیه‌ی طرح همیار دانشجو ازسوی کارشناسان حوزه‌ی فرهنگی دانشگاه،این طرح با حضور گروه‌های فعال دانشجویی اعم از کانون‌ها، تشکل‌های اسلامی، شورای صنفی دانشجویان و همچنین مشاوره‌ی استادان دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی، تکمیل شد و طرح اولیه با تصویب هیئت رئیسه‌ی دانشگاه به اجرا درآمد.
او گفت: برای انجام این طرح، کمیته‌های مختلف، اعم از کمیته‌ی آموزشی، مالی-رفاهی، روان‌شناختی، فرهنگی-اجتماعی، فنی و نظارت و ارزیابی تشکیل گردید.
وی توضیح داد: بعد از تشکیل کمیته‌ها و برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی، حدود ۸۷نفر از کارشناسان و ۹۰نفر از استادان پشتیبان در دانشکده‌ها از طریق تماس تلفنی و برقراری ارتباط با دانشجویان، دانشجویانِ نیازمند در هر زمینه را پایش و به دبیرخانه‌ی این طرح برای بررسی و رفع نیازهای آنان معرفی نمودند.
به‌گفته‌ی دبیر طرح همیار دانشجو دانشکاه شیراز، نتیجه پایش‌های انجام‌شده در ۱۳دانشکده تا پایان اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ بدین شرح است:
تعداد دانشجویان پایش شده ۱۰۵۰۱نفر؛
دانشجویان نیازمند به پشتیبانی آموزشی ۹۸۵ نفر؛
دانشجویان نیازمند به پشتیبانی پژوهشی ۴۳۲نفر؛
دانشجویان نیازمند به پشتیبانی مالی ۸۴۳نفر؛
دانشجویان نیازمند به پشتیبانی روان‌شناختی ۳۶۴نفر؛
دانشجویان نیازمند به تهیه‌ی بسته اینترنتی ۴۵۰ نفر (معادل ۱۸۰۰۰ گیگ بسته اینترنتی (دو مرحله))؛
دانشجویان نیازمند به لپ‌تاپ ۵۹نفر؛
تعداد دانشجویان نیازمند به تلفن همراه هوشمند ۴۹نفر؛
تعداد مبتلایان به کرونا از میان دانشجویان یا خانواده آنان ۱۰۴نفر.

دکتر حفیظی، درباره‌ی دیگر اقدامات کارگروه طرح همیار دانشجو نیز گفت: در این طرح علاوه‌بر ارائه‌ی خدمات آموزشی، پژوهشی، مالی و رفاهی، پایش روان‌شناختی دانشجویان، برنامه‌های متنوع فرهنگی-اجتماعی نیز به‌صورت مجازی برای دانشجویان برگزار شد.
به گفته‌ی او این برنامه‌ها به‌صورت مجازی از طریق بسترهای آپارات، اینستاگرام، سایت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و نرم افزار ADOBE CONNECT برگزار گردبد.
ایشان در این زمینه، به برنامه‌های مختلف ازجمله:
– برگزاری جلسه‌ی پرسش و پاسخ با حضور دکتر طلایی (مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه شیراز) و دکتر حفیظی (مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز و دبیر طرح همیار دانشجو) با موضوع کلاس‌های مجازی و طرح همیار دانشجو؛
– برگزاری جلسه‌ی پرسش و پاسخ با حضور دکتر افشاری‌فر (قائم مقام رئیس دانشگاه و معاون آموزشی دانشگاه شیراز) با موضوع شیوه‌‌ی برگزاری آزمون‌ها به‌صورت مجازی؛
– برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان «تغذیه مناسب برای پیشگیری و مدیریت ویروس کرونا» و «تغذیه مناسب در فصل امتحانات» با حضور دکتر سهرابی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛
– برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان «مدیریت زمان و موفقیت در امتحانات» با حضور دکتر کشاورزی، عضو هیأت علمی دانشکده‌ی علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه شیراز؛
– گپ‌و‌گفت هیأت رئیسه‌ی دانشکده ادبیات و علوم انسانی با دانشجویان دانشکده اشاره کرد.

مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز، به برخی از اقدامات کارگروه طرح همیار دانشجو در زمینه‌ی رفع نیازهای مالی-رفاهی دانشجویان نیز اشاره کرد و گفت: در این طرح به‌منظور رفع نیازهای مالی-رفاهی دانشجویان ازقبیل تأمین بسته‌ی اینترنتی، تلفن همراه هوشمند و لپ تاپ، از منابع مالی مختلف همچون تخصیص اعتبار مالی از طرف دانشگاه شیراز؛ مشارکت و حمایت مالی خیّرین بیرون از دانشگاه، گروه خودجوش بانوان هیأت علمی دانشگاه شیراز و بنیاد ملی نخبگان استان فارس نیز استفاده شد. همین‌طور به برخی از دانشجویان بومی، به‌صورت امانی کامپیوتر و لپ‌تاپ داده شد.
او افزود: پیگیری مسائل آموزشی دانشجویان نابینا و بورسیه ۱۰نفر از دانشجویان متأهل دکتری توسط خیرین به‌مدت یکسال نیز از دیگر برنامه‌های این طرح بود.
برای مطالعه‌ی گزارش مشروح طرح همیار دانشجو در دانشگاه شیراز، اینجا را کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه برای این نوشته وجود ندارد.